Sobota, 21 kwietnia 2018Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
 
Home
22-10-2017 Hubertus Powiatu Świebodzińskiego PDF Drukuj Email

III Powiatowe Obchody Dnia Św. Huberta w Świebodzinie – 22.10.2017r.

Za nami już III Edycja Powiatowych Obchodów Św. Huberta Powiatu Świebodzińskiego.

Dwie pierwsze edycje odbyły się na terenie Gminy Zbąszynek i cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, myśliwych i sympatyków łowiectwa. Dlatego III edycję, dzięki przychylności włodarzy Ziemi Świebodzińskiej, organizatorzy postanowili przenieść do stolicy powiatu – Świebodzina.

Organizatorami tej uroczystości były okoliczne koła łowieckie: „DĄBROWA” Świebodzin, „HUBERT” Świebodzin, „KNIEJA” Świebodzin, „ODYNIEC” Świebodzin, „KNIEJA” Rogoziniec, „LIS” Łagów, „PONOWA” Skąpe, „ŁOŚ” Torzym, a także Okręgowa Rada Łowiecka i Zarząd Okręgowy PZŁ   w Zielonej Górze oraz władze samorządowe powiatu świebodzińskiego.

Zamiarem organizatorów było nie tylko podkreślenie kultu naszego patrona Św. Huberta, ale również przybliżenie tradycji, zwyczajów i kultury łowieckiej, a także integracja środowiska myśliwych z mieszkańcami powiatu świebodzińskiego i powiatów ościennych.

Celebracja Obchodów dnia Św. Huberta rozpoczęła się o godz. 10:30  w kościele p.w. Św. Michała Archanioła uroczystą Mszą Świętą Hubertowską z oprawą muzyczną Zespołu Muzyki Myśliwskiej De Luxe, w asyście trzynastu pocztów sztandarowych i przy udziale licznie zgromadzonej braci łowieckiej z rodzinami. Następnie cały orszak przy akompaniamencie Świebodzińskiej Orkiestry Dętej przemaszerował ulicami Świebodzina w kierunku Ratusza przy Placu Jana Pawła II, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Zgromadzonych na scenie oficjeli oraz licznie zebranych na Rynku myśliwych, leśników z rodzinami oraz mieszkańców Ziemi Świebodzińskiej powitał w imieniu organizatorów koordynator uroczystości, członek ORŁ w Zielonej Górze kol. Maciej Jaśkowski. Uroczystego otwarcia III Edycji Powiatowych Obchodów Dnia Św. Huberta dokonali Starosta Świebodziński Zbigniew Szumski i Prezes ORŁ w Zielonej Górze kol. Andrzej Skibiński. Dzięki uprzejmości Kurkowego Bractwa Strzeleckiego ze Zbąszynka i kol. Leszka Pietrasika oddano tradycyjnie trzy salwy armatnie na cześć naszego patrona Św. Huberta. Zaszczytu tego w tym roku dostąpili: Starosta Świebodziński Zbigniew Szumski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin kol. Lech Kołdyka i Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie bryg. Janusz Drozda.

Podczas części oficjalnej najbardziej zasłużeni myśliwi i samorządowcy zostali uhonorowani odznaczeniami „ Zasłużony dla łowiectwa zielonogórskiego”, które wręczyli: Prezes ORŁ kol. Andrzej Skibiński, Sekretarz ORŁ kol. Andrzej Skiba oraz członkowie ORŁ koledzy Jan Olszewski i Maciej Jaśkowski. Wśród odznaczonych byli członkowie świebodzińskich kół łowieckich, Zespół Muzyki Myśliwskiej De Luxe, kol. Karol Skrzetuski oraz Starosta Świebodziński Zbigniew Szumski i Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski .  Z Koła Łowieckiego PONOWA Skąpe odznaczeni zostali koledzy Krzysztof Rączkowski, Zbigniew Gorsiak i Karol Neryng.

Punktualnie o godz. 13:00 pięknym koncertem uraczyła nas Świebodzińska Orkiestra Dęta. Następnie sokolnicy z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Szponiastych przy Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu prezentowali żywe ptaki drapieżne, omawiając ich zwyczaje, biologię oraz znaczenie samego sokolnictwa w Europie.

Zespół Muzyki Myśliwskiej De Luxe swym występem nawiązał tematycznie do Obchodów dnia Św. Huberta. Nie zawiedli koledzy z Okręgowej Komisji Kynologicznej ze Zbyszkiem Jankowskim na czele, którzy stawili się licznie ze swoimi pupilami, prezentując i omawiając poszczególne rasy psów myśliwskich.

Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni w wykonaniu Mistrza Polski i Europy kol. Jana Skrzetuskiego.

Ważnym punktem programu był finał konkursu plastycznego „Zwierzęta naszych lasów”, w którym uczestniczyły świebodzińskie szkoły podstawowe. Laureaci w dwóch kategoriach wiekowych otrzymali nagrody rzeczowe. Ponadto wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dodatkowe upominki. W Świebodzińskim Domu Kultury o godz. 16.00, zgodnie ze scenariuszem, zostały oficjalnie otwarte dwie wystawy: łowiecka pt. „Fauna Ziemi Świebodzińskiej” oraz fotograficzna o tematyce przyrodniczej kol. Sławomira Bąka, pracownika Nadleśnictwa Świebodzin. Należy nadmienić, że obie wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród myśliwych i leśników, a także wśród mieszkańców Świebodzina. W związku z powyższym postanowiono, że wystawy te będą czynne jeszcze przez kolejny tydzień.

Na scenie przy Ratuszu można było obejrzeć pokaz ratownictwa medycznego i dowiedzieć jak udziela się pierwszej pomocy np. przy ranach postrzałowych i szarpanych  lub zasłabnięciu.

Przez cały czas trwania imprezy można było raczyć się swojskim jadłem, gorącą grochówką prosto z kuchni polowej, pieczonymi dzikami faszerowanymi kaszą oraz pysznymi wyrobami wędliniarskimi z dziczyzny serwowanymi z przysłowiowego paśnika.

Świebodziński Plac Jana Pawła II został wypełniony tematycznymi namiotami, które wystawiły lokalne koła łowieckie, ORŁ i ZO PZŁ w Zielonej Górze, Salon Myśliwski „Złoty Róg”, Nadleśnictwa Świebodzin i Torzym, Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu, Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej o/ Zielona Góra, prezentujący eksponaty z kolekcji kolegów Ryszarda Króla i Marka Busza.

Na zakończenie odbył się finał konkursu na najlepszą nalewkę myśliwską, podczas którego nagrody wręczał ich fundator kol. Leszek Pietrasik, właściciel Winnicy „Łukasz” w Wityniu.

Nad przebiegiem uroczystości czuwała para prowadzących  tj. Marta Napierała  i kol. Leszek Parandyk, którzy przez cały czas trwania imprezy informowali wszystkich uczestników na bieżąco o wydarzeniach, jakie tego dnia miały miejsce na Placu Jana Pawła II.

Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli podczas organizacji III Edycji Powiatowych Obchodów Dnia Św. Huberta w Świebodzinie, wyrażając jednocześnie nadzieję, że równie aktywnie przyczynią się do organizacji Hubertusa Świebodzińskiego w roku przyszłym.

DARZ BÓR!

Maciej Jaśkowski

 

 
09-09-2017 Złoty Wieniec i Złoty Oręż PDF Drukuj Email

09 września 2017 roku na obwodzie 113 odbyło się polowanie Złoty Wieniec i Złoty Oręż. Polowanie prowadził kol. Jan Bogusz. Po wypełnieniu czynności wymaganych regulaminem, krótkie pogawędki w grupach i wyjazd na wylosowane urządzenia. Z wieczornej zasiadki z upolowaną zwierzyną wrócili koledzy Paweł Mielcarek z dzikiem i kol. Kaziu Lis z jenotem i borsukiem. W nocy jak zawsze gril i pogawędki myśliwskie. Poranne wyjście skutecznym strzałem do dzika zakończył kol. Mateusz Gorsiak. Rano odbył się pokot, łowczy ogłosił królem polowania kol. Mateusza Gorsiaka. Gratulacje!

Darz Bór!

 
02-09-2017 Złoty Wieniec i Złoty Oręż PDF Drukuj Email

02 września 2017 roku na obwodzie 103 odbyło się polowanie Złoty Wieniec i Złoty Oręż. Polowanie prowadził łowczy kol. Jan Bogusz. Po rozlosowaniu ambon myśliwi rozjechali się na przydzielone przez los urządzenia. Podczas tego polowania św. Hubert darzył tylko koledze Markowi Cichowskiemu, który strzelił dzika i borsuka. Naszym myśliwym nie udało się tym razem spotkać jelenia byka. Podczas pokotu królem polowania łowczy ogłosił kol. Marka Cichowskiego. Gratulacje!

Darz Bór!

 
19-08-2017 Złota Kaczka PDF Drukuj Email

Tradycyjne nasze polowanie na pióro rozpoczęło się zbiórką o godz. 6.00 na obwodzie 103. Polowanie prowadził łowczy kol. Jan Bogusz wraz z kol. Pawłem Tatarynowiczem. Omówiono zasady bezpieczeństwa, rozlosowano karty i rozeszliśmy się na stanowiska. W tym roku kaczki wykazały się dużym sprytem i zerwawszy się z tafli wody przeleciały najliczniej w miejscu gdzie nie było możliwości rozstawienia myśliwych. Jedynie śrut z dubeltówek kolegów Janusza Lubańskiego, Ryszarda Pawelskiego i Zbyszka Gorsiaka dogonił kaczki skutecznie sprowadzając je na ziemię. Na pokocie ułożono 4 kaczki,  a królem polowania ogłoszono kol. Zbyszka Gorsiaka, który strzelił 2 kaczki. Gratulacje!

Po polowaniu Prezes Koła wręczył myśliwym egzemplarze Monografii Kół Łowieckich Powiatu Świebodzińskiego autorstwa Jana Mielżyńskiego. Książka mocno zainteresowała kolegów co widać na zdjęciach. Na zakończenie oczywiście był boczek i kiełbaski z grila, trochę wymiany wrażeń z polowania i odnośnie książki, a później rozjechaliśmy się do domów.

Darz Bór!

 

 

 
04-07-2017 Promocja Monografii Kół Łowieckich Powiatu Świebodzińskiego PDF Drukuj Email

04 lipca 2017 roku odbyła się uroczysta promocja Monografii Kół Łowieckich Powiatu Świebodzińskiego. To szczególne wydarzenie zorganizowano w ośrodku wypoczynkowym LEŚNIK w Łagowie. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, myśliwi i poczty sztandarowe. Nasze Koło reprezentowali prezes kol. Andrzej Podraza, łowczy kol. Jan Bogusz oraz kol. Marek Cichowski i kol. Krzysztof Rączkowski. Prezes ORŁ kol. Andrzej Skibiński wraz z przewodniczącym ZOPZŁ kol. Jackiem Banaszakiem wręczyli autorowi książki kol. Janowi Mielżyńskiemu oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Świebodzin Lechowi Kołdyce Certyfikaty Amicus Venator. Następnie autor wręczył pierwsze egzemplarze z dedykacją sponsorom, gościom i myśliwym współpracującym przy przygotowaniu książki. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości spotkali się na degustacji dziczyzny kulinarnej, gdzie dzielili się wrażeniami i opiniami na temat świeżo wydanej monografii.
Koledze Janowi Mielżyńskiemu składamy wielkie podziękowania za pomysł i realizację projektu pt. Monografia Kół Łowieckich Powiatu Świebodzińskiego.
Darz Bór!
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 32

Zwierzyna


Więcej...

W kwietniu polujemy na:
Dziki:
odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki
Piżmaki
do 15.04


Źródło: http://www.pzlow.pl

Projekt i wykonanie NETSEND