Piątek, 19 lipca 2019Imieniny: Alfred, Wincenty, Włodzisław
 
Home
23-12-2017 Polowanie Wigilijne PDF Drukuj Email

Polowanie wigilijne to najstarsze polskie polowanie. Tradycja nakazuje aby było to polowanie krótkie, zakończone życzeniami i łamaniem się opłatkiem. W wigilijnym dniu prastarym zwyczajem myśliwi symbolicznie dzielą się opłatkiem i karmą ze zwierzyną.

Polowanie wigilijne odbyło się na obwodzie 103, 23.12.2017 roku w sobotę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia. Polowanie prowadził kol. Lesław Cerkowniak, a pomagał kol. Jan Bogusz. Po zbiórce i omówieniu formalności ruszyliśmy na łowy. Pierwszy miot to "12", były dziki, sarny i lis. Skuteczne strzały do dzików oddali koledzy Marek Cichowski i Zbyszek Gorsiak, a lisa strzelił kol. Mirek Kuś. Następne pędzenie na "10" zakończyło się pokojowo. Później znowu "12", tu padł jeden nicelny strzał do kozy. Kolejne pędzenie przy kurnikach zakończyło się pokojowo. Ostatnie pędzenie odbyło się na "9", w miocie były dziki, ale przemknęły w oddali od myśliwych nie dając możliwości strzału. Z "9" udaliśmy się do stołu gdzie z wigilijnymi potrawami czekał kol. Jacek Bartkowiak. Odbył się tradycyjny pokot, sygnalista odegrał dzika i lisa na rozkładzie, prowadzący ogłosił królem polowania kol. Marka Cichowskiego. Gratulacje!

Zakończyło się polowanie i rozpoczęła część związana z tradycjami wigilijnymi. Prezes Koła kol. Andrzej Podraza złożył świąteczne życzenia, następnie łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.  Po tej części zasiedliśmy do stołu i spożyliśmy wigilijne potrawy (pierogi, krokiety, śledzie i barszcz). Na pamiątkę tego uroczystego polowania każdy myśliwy otrzymał w prezencie gustowną dekorację na choinkę i sianko. Po posiłku udaliśmy się do domów aby przygotować święta w swoich rodzinach.

Darz Bór!

 

W lipcu polujemy na:
Sarny:
kozły
Dziki:
odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki
Lisy, Jenoty, Norki Amerykańskie, Szopy Pracze

Przez cały rok wolno polować na:

  • borsuki, tchórze, kuny (leśne i domowe) na terenach obwodów łowieckich na których występuje cietrzew lub głuszec;
  • lisy na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy - przez cały rok;
  • piżmaki na terenach rybackich obrębów hodowlanych.


Źródło: http://www.pzlow.pl

Projekt i wykonanie NETSEND